Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kofshe pule me speca me gjize

Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë është një recetë e thjeshtë, e shpejtë, e shihshme. Kjo është një nga 50 + recetat e gatimit me mish pule dërguar në Kuzhina Ime.

Kofshë pule me salcë domate e shoqëruar me speca me gjizë

1339 shikime
kofshe pule me speca me gjize

Përbërësit

një kofshë pule,
një kok qepe,
një kokërr domate,
2 thelbinj hurdhër,
100 ml verë e bardhë,
kripë,piper, mandjanoz,
Për specat: gjizë, një thelb hurdhër dhe 5-6 thelbinj arra

Përgatitja

1
Marinojmë kofshën me kripë, piper, pak keri, vaj. Pasi është marinuar rreth një orë e skuqim, në një tigan hedhim pak vaj dhe pak gjalp e thelbinjtë e hurdhrës, kofshën dhe fillojmë e skuqim,
2
pastaj e shuajm me verë, heqim kofshën dhe në tigan hedhim qepën, pasi skuqet pak shtojmë domatet e grira, kripë, piper dhe mandjanoz dhe e lemë sa të përgatitet salca.
3
Përgatisim specat: Marim gjizën, grijmë thelbin e hurdhrës, grijmë thelbinjtë e arrës, i trazojmë dhe mbushim specat dhe i vemë të skuqen ose i pjekim. Në fund i servirim në pjatë duke vënë kofshën e pulës, specat dhe mbi të salcën e përgatitur.

Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 29 gusht 2016. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për mish pule klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: