Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me arra dhe mjalte

Kek me çokollatë, arra dhe mjaltë ( Receta gatimi nga Yllka Papa )

Kek me çokollatë, arra dhe mjaltë. Receta gatimit është dërguar nga Yllka Papa 9 prill 2015. Fotot © Yllka Papa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Yllka Papa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me çokollatë, arra dhe mjaltë duke ndjekur udhëzimet në vijim

1760 shikime

kek me arra dhe mjalte

Përbërësit

1 dhe 1/2 filxhan çaji me miell,

1 dhe 1/2 filxhan çaji me sheqer ngjyre kafe,

3/4 filxhan çaji me gjalpë,

2/3 filxhan çaji me copa çokollate,

2/3 filxhan çaji me arra ,

2 vezë,

1 lugë gjelle me mjaltë,

1 dhe 1/2 lugë çaji me vanilje,

1 lugë çaji me baking powder (pluhur për pjekje, peciv, lievito),

1/4 lugë çaji me baking soda,

3/4 lugë çaji me kripë.

Përgatitja

1

Në fillim rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin e shkrirë, vaniljen, kripën ,arrat, çokollatën, mjaltin, pastaj shtojmë miellin e përzier me baking soda dhe baking powder.

2

Brumi është më i fortë se i kekut kështu që e shtrojmë me ndihmën e lugës, e pjekim në temperaturë 170 gradë për 20-25 minuta.

Kategoritë

Yllka Papa ka dërguar në KuzhinaIme.al 31 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Yllka Papa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: