Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Gjelle me qofte

Gjellë me qofte ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Gjellë me qofte. Receta gatimit është dërguar nga Ervina Saliu 23 nëntor 2015. Fotot © Ervina Saliu.

Nuk duhet ta humbisni këtë recetë, e lehtë dhe e shpejtë por më tepër fantastike në shije/Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për qofte klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për gjellë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim gjellë me qofte duke ndjekur udhëzimet në vijim

8218 shikime

Gjelle me qofte

Përbërësit

Për qoftet:

500 gr mish të grirë

1 vezë

10 lugë gjelle me oriz

2 karrota

2 lugë gjelle me vaj

1 qepe të grirë

kripë, piper, majdanoz

Përgatitja

1

I përziejm mirë dhe i lemë në figorifer 1 orë, më pas i marim dhe i japim formën dhe i vendosim mënjanë.

2

Mbushim një tenxhere me ujë gjer nga mesi, hedhim 1 filxhan kafeje me vaj, 4 patate në copa, 2 karrota, i lemë të marin valë më pas shtojmë qoftet dhe i ziejm në temperaturë të ulët rreth 50 minuta.

3

Rrahim në një tas 2 të bardha vezësh gjer sa të zbardhen më pas i shtojmë të verdhat, lëngun e dy limonave dhe 2 lugë të vogla niseshte, i përziejm mirë.

4

Shtojmë 2 garuzhde nga lëngu i gjellës në tas duke e përzier shumë shpejt. Më pas shtojmë masën e tasit në gjellë dhe tundim tenxheren për 2 minuta. E mbulojmë me picetë të pastër jo me kapak. Nuk e ziejm më, është gati.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: