Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
fileto trofte delikate

Fileto trofte delikate ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

Fileto trofte delikate. Receta e gatimit për fileto trofte delikate është dërguar  nga Lulzime Gjyzeli 7 janar 2016. Foto © Lulzime Gjyzeli

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për peshk klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim fileto trofte delikate duke ndjekur udhëzimet në vijim

Trofta është peshk liqeni me shije shumë delikate, ndaj don një gatim sa më të thjesht, jo shumë të ngarkuar.

1035 shikime
fileto trofte delikate

Përbërësit

peshk trofte
lulelakër jeshile
limon

Përgatitja

1
Merret trofta pastrohet dhe nxirren dy fileto. I heqim halat që ngelen me piskatore dhe lëkurën me një thikë të mprehur e heqim dhe atë. Lyejmë filetot me miell.
2
Në një tigan hedhim gjalp dhe salvia (salvia është një erzë), sapo të filloj të skuqet vendosim filetot e peshkut, i skuqim mir nga të dyja anët i hedhim krip dhe piper te bardhë.
3
E shuajm me vodka. Sapo të avulloj alkoli ulim zjarrin dhe e lemë të gatuhet për 10 minuta. Peshkun e shoqëron me perime. Në këtë rast kam përdorur lulelakër jeshile të gatuar me avull dhe të kaluara thjesht në tigan me gjalp dhe djath të grirë. Ju bëftë mirë

Lulzime Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 44 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjitha recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: