Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
biskota me limon

Biskota me limon ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Biskota me limon. Receta e gatimit për biskota me limon është dërguar nga Silvana Belishaku 13 prill 2014. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për biskota klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim biskota me limon duke ndjekur udhëzimet në vijim

977 shikime

biskota me limon

Përbërësit

350 gr miell

50 gr niseshte

1/2 e pakos me pluhur pjekës ( baking powder, peciv, lievito )

50 ml pana për ëmbëlsira

1 vezë

100 gr gjalp

lëkurën e 1 limoni + lëngun e gjysëm limoni

180 gr sheqer

pak kripë

Përgatitja

1

Shkrijmë gjalpin në temperaturë të ambienit, më pas hedhim miellin dhe të gjithë përbërësit e tjerë, formojmë brumin sa nuk ngjitet në duar, më pas me qeskë kuzhine e vendosim në frigorifer,

2

pas 1 ore marim brumin, e hapim në trashësi 1 mlm, marim formën që deshironi dhe formojmë biskotat, i vendosim në tepsi me letër kuzhine dhe i pjekim për 15 minuta në 200°. Më pas i lemë të ftohen dhe i spërkasim me sheqer pluhur.

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: