Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Bakllava sipas tradites Kosovare

Bakllava sipas traditës Kosovare ( Receta gatimi nga Valbona Shehu Krasniqi )

Bakllava sipas traditës Kosovare. Receta gatimit është dërguar nga Valbona Shehu Krasniqi 26 tetor 2013. Foto © Valbona Shehu Krasniqi

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Valbona Krasniqi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim bakllava duke ndjekur udhëzimet në vijim

5370 shikime
Bakllava sipas tradites Kosovare

Përbërësit

10 vezë ( 8 të verdha të vesë dhe dy vezë të plota )
1 gotë e madhe kos ose qumësht
1 filxhan i kafes me vaj,
1 pluhur për pjekje,( peviv, baking powder, levito )
pak krypë
pak sheqer dhe griz,
miell sa të marri

Përgatitja

1
Përgatisim brumin. I ndan kuleqët sa e verdha e vesë dhe i bën nga 5 petë, çdo të tretën petë i qet griz e petëve tjera nisheste,
2
mandej i hollon petat, i bën të mëdha dhe në fund i rendit në tepsi, në mes ju qet arra,
3
pasi ti vendosni të gjitha petat në tepsi e pren bakllavan dhe i merr gjysë kg gjalp, e shkrin dhe ua hedh petave sipër,
4
pjeket në temperaturë të ulët 3 orë e gjysëm.
5
Shërbeti: 2 kg sheqer dhe 1 litër e gjysëm ujë dhe një pjesë të vogël të limonit e vlon deri sa të trashet.
6
Bakllava e ftohtë, shërbeti i valë! Ju bëftë mirë

Valbona Krasniqi ka dërguar në KuzhinaIme.al 4 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj dhe të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Valbona Krasniqi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: