Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
turshi me laker

Turshi me lakër ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Eshtë koha për përgatitjen e turshive. Turshi me lakër është një nga gatimet tradicionale shqiptare ideale për të shoqëruar gatimet e thjeshta dimërore si një pjatë me fasule apo edhe për të shërbyer si meze shoqëruese në pjata të tjera. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për turshi dhe gogozhare dërguar në KuzhinaIme.al.

Turshi me lakër

9645 shikime
turshi me laker

Përbërësit

1 lakër,
500 gr speca të kuq,
500 gr speca të verdhë,
500 gr karota,
majdanoz,
piper kokërr,
2 limona,
2 gota uthull,
gjethe dafine,
1 spec djegës,
1 lt vaj ulliri,
2 gota ujë,
2 filxhan kafeje kripë kokërr madhe,
5 thelpi hudhër.

Përgatitja

1
Lajmë specat, karrotat dhe i grijmë në rripa të hollë, më pas grijmë karrotën në rrathë, pastrojmë lakrën dhe e grijmë, limonin e presim në feta të holla,
2
grijmë majdanozin, në një tenxhere hedhim 2 gota uthull, 2 gota ujë, 2 filxhanë me kripë dhe i vemë të zjejn sa të marin valë, hedhim specat, i lemë 2 minuta të ziejn dhe i nxjerim me rrjetë kuzhine, hedhim karrotat, po kështu veprojmë, i lemë sa të ftohen,
3
më pas i përziejm të gjitha së bashku, i hedhim të gjitha erezat dhe i shtrojmë në vazo duke hedhur nga pak kripë, në fund ujin me uthullën që kemi zier më parë e ftohim dhe e hedhim në turshitë,
4
i hedhim vajin sa të mbushet ena, i vulosim mirë dhe i lemë 5 ditë në vend të freskët dhe janë gati për servirje. Ju bëftë mirë

turshi me laker
Foto © Silvana Belishaku dërguar për KuzhinaIme.al 25 shtator 2013

turshi me laker
Foto © Silvana Belishaku dërguar për KuzhinaIme.al 25 shtator 2013

Receta e gatimit për turshi me lakër është dërguar nga Silvana Belishaku 25 shtator 2013. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për turshi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: