Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
torte me molle

Tortë me mollë ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Tortë me mollë. Receta e gatimit për tortë me mollë është dërguar nga Bukurie Nexhipi 28 shtator 2015. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tortë me mollë duke ndjekur udhëzimet në vijim

1330 shikime

torte me molle

Përbërësit

1 petë sfogliat (petë të gatshme)

3 vezë

250 ml krem qumështi

1 vanilje bourbon

2 bustina (paketime të vogla) sheqer vanilje

3-4 molle të kuqe

2-3 lugë sheqer

Përgatitja

1

Vendosim petën në një tavë me letër furre. Mollët i qërojm dhe presim në feta shumë të holla ose i grijmë në rende anën me fije të trashë dhe i vendosim mbi petë.

2

Rahim vezët me sheqerin, shtojmë bourbon vanilje e kremin e qumështit. E përziejmë masën dhe e hedhim mbi mollë. Hedhim sheqer vanilje sipër dhe e pjekim për 45 minuta në 160 gradë

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: