Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
torte me krem dhe fruta

Tortë me krem e fruta të freskëta ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Tortë me krem e fruta të freskëta. Receta e gatimit për tortë me krem e fruta të freskëta është dërguar nga Leonora Pane 12 prill 2015. Foto © Leonora Pane

 • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
 • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
 • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tortë me fruta krem e fruta të freskëta duke ndjekur udhëzimet në vijim

2413 shikime

torte me krem dhe fruta

Përbërësit

500 gr miell,

200 gr sheqer,

200 gr gjalp i shkrirë,

3 vezë,

lëkurë limoni ose portokalli,

pak kripë,

krem pastiçerie,

1 pako xhelatinë

fruta sipas dëshirës,

Përgatitja

1

Pasi të keni zënë brumin me përbërësit, mbështilleni me plasmas kuzhine dhe lëreni në frigorifer për 30 minuta,

2

pas 30 minutash mereni dhe punojeni pak brumin e hapeni në një petë të vetme dhe vendoseni në një tepsi 28 cm ku më parë t’i keni vënë letër furre, dhe futeni të piqet në 180° për 25 minuta,

3

pasi të jetë pjekur e të jetë ftohur hiqeni nga tepsia dhe vendoseni në një pjatance, me pas hidhni kremin, hapeni në të gjithë sipërfaqen e bazës në mënyrë të barabartë,

4

e më pas vendosni frutat të prera si në foto ose sipas dëshirës tuaj, pastaj merni pakon e xhelatines, përgatiteni dhe me një furçe kuzhine lyejini të gjithë siperfaqen e tortës sipër frutave. Nëse tortën do e konsumoni po atë ditë që do e beni nuk ju duhet xhelatinë. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.
  • Flora
  • June 21, 2021
  Reply

  Ju faleminderit

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: