Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Tave peshku

Tavë peshku ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Tavë peshku, një nga recetat e gatimit më të preferuara në Shqipëri, jo më kot kjo recetë ka marë mbi 30 000 shikime. Ideale për fundjavë.

Tavë peshku

48540 shikime
Tave peshku

Përbërësit

1 peshk 2 kg,
10 qepë,
4 lugë supe me salcë domate,
2 lugë miell,
4 gjethe dafine,
4 thelpinj hurdhra,
piper,
vaj gjelle,
kripë dhe ujë

Përgatitja

1
Pasi ta keni larë peshkun prejeni në copa, kriposeni dhe vëreni të skuqet nga të dyja anët, pasi të jetë skuqur hiqeni dhe vëreni në tepsi të thellë ku do bëni tavën,
2
mereni qepën grijeni imët, hidheni në një tigan, hidhni vaj, kripë dhe vëreni të skuqet në flakë të lartë pa kapak dhe duke e trazuar vazhdimisht, kur të jetë skuqur mirë hidhni salcën,
3
trazojeni 2-3 herë pastaj hidhni miellin, skuqeni pak edhe me miellin pastaj hidhini 3 gota ujë,
4
pasi të ketë zier për 15 minuta hidheni në tepsinë ku keni vënë peshkun, vini gjethet e dafinës, hudhrat të prera në feta, piperin e zi,
5
shtoni edhe 2 gota ujë dhe futeni në furrë në 220° për 30 minuta. Ju bëftë mirë

Receta e gatimit për tavë peshku është dërguar nga Leonora Pane 25 dhjetor 2014. Foto © Leonora Pane

 • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
 • Për të tjera recata gatimi me peshk klikoni këtu
 • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 
Kategoritë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.
  • Albion Azizi
  • March 3, 2019
  Reply

  Keni receta shume te mira dhe qe me kan ndihmuar ne gatimet e mia.Vazhdo keshtu se je shume e mire.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: