Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
shendetlie

Shëndetile ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

7893 shikime

shendetlie

Përbërësit

7 kokra vezë,

1 kg miell,

1 gotë mjaltë,

1 gotë sheqer,

400 gr gjalp,

1/2 pako pluhur për ëmbelsira,

pak kripë,

lëkurë limoni

Përgatitja

1

Rrahim vezët me sheqerin dhe mjaltin dhe pak fare kripë, hedhim gjalpin, i trazojmë, më pas miellin e përziejmë me pluhurin për ëmbëlsira, pasi e kemi përzier e shtojmë miellin gradualisht duke e trazuar me përbërësit e tjerë , mund ta perzieni me lugë druri ose me dorë, brumi duhet të jetë i fortë jo i butë, në fund hedhim arrat dhe lëkura limoni, e përziejmë, lyejmë tepsinë me gjalp, e hedhim brumin në tepsi, e hapim me dorë dhe e çpojmë sipër me pirun, e pjekim për 1 orë në 180 gradë.

2

Me pas bëjmë shërbetin: 2 kg sheqer me 1 litër e gjysëm ujë, i ziejmë 15 minuta nga momenti që merr valë, hedhim karafila e lëkura agrumesh për aromë para se ta heqim hedhim 2 lugë lëng limoni, e lem të ftohet 5 minuta dhe ja hedhim shëndetlies, shendetlia e ftohtë shërbetin të nxehtë, e mbulojmë dhe e lemë të zbutet. Ju bëftë mirë

shendetlie
 
shendetlie
 

Receta e gatimit për shëndetlie është dërguar nga Silvana Belishaku 16 janar 2016. Fotot © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për shëndetlie klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: