Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
petulla

Petulla ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

8795 shikime

petulla

Përbërësit

500 gr miell

1 lugë embelsire maja

ujë dhe kripë

Përgatitja

1

Në një tas hodha 500 gr miell dhe 1 lugë embelsire maja.

2

Në një tenxhere të vogël hodha ujë dhe kripë dhe i ngroha pak dhe shtojmë te mielli ujë pak nga pak gjer sa të bëhet një masë as e trashë shumë por as e hollë.

3

E mbulojmë dhe e lemë në vend të ngrohtë për 1 orë. Më pas i japim formën me ndihmën e lugës dhe i skuqim në vaj të bollshëm. ( Mua s’më mpin vaj fare u bënë shumë të mira )

4

I shoqërojmë me mjaltë dhe ju bëftë mirë

Receta e gatimit për petulla me 3 përbërës është dërguar nga Ervina Saliu 28 shkurt 2016. Foto © Ervina Saliu.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: