Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
makarona

Makarona orecchiette me midhje ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

Makarona orecchiette me midhje. Receta e gatimit për makarona orecchiette me midhje është dërguar nga Lulzime Gjyzeli 19 dhjetor 2015. Foto © Lulzime Gjyzeli

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me midhje klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim makarona orecchiette me midhje duke ndjekur udhëzimet në vijim

309 shikime
makarona

Përbërësit

400 gr makarona,
1 kg midhje,
cime di rapa ose brokoli,
2 thelbinj hudhra,
vaj ulliri,
verë të bardhë

Përgatitja

1
Vihet uji të ziej. Në një tigan hedhim midhjet e pstruara mirë dhe i mbyllim me kapak që të hapen, i hedhim gjysë gote verë të bardhë. Sapo midhjet të hapen fikim zjarrin.
2
Zjarri duhet i fortë. Pastrojmë brokolit dhe i hedhim në tenxheren me ujë, hedhim dhe makaronat dhe i ziejm bashkë.
3
Në një tigan ngrohim vajin me hudhrat dhe specin djegës, i shtojmë ujin e midhjeve të kulluar. Kur makaronat të jen pothuajse të ziera i kullojmë dhe i hedhim në tigan, hedhim edhe midhjet dhe i shterrojmë ujin. Fikim zjarrin dhe i hedhim pak vaj ulliri për sipër. Ps. Mdhjet nuk duhet të zihen shum sepse forcohen dhe shija nuk është e mirë. Ju bëftë mirë

Lulzime Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 44 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjitha recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: