Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
liker shege

Liker shege ( Receta për pije nga Saimira )

Liker shege. Receta për liker shege është dërguar nga Saimira 16 tetor 2015. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pije klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim liker shege duke ndjekur udhëzimet në vijim

5344 shikime

liker shege

Përbërësit

7 kokrra shege të mëdha

1 litër raki pa sheqer.

1 kg sheqer

2 shkopinj kanellë

2 vanilje

Përgatitja

1

Çajme shegat, i pastrojmë

2

Në tenxhere shtojmë rakinë, sheqerin, shkopinjtë e kanellës dhe bustinat e vaniljes.

3

Vendosim tenxheren në zjarr të avashët, shtojmë shegat e pastruara dhe e lemë të ziej në zjarr të avashët reth 1 orë e 15 minuta

4

Zbresim nga zjarri tenxheren, e lemë të ftohet, kullojmë mbas ftohjes lëngun dhe e vendosim në shishe xhami

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: