Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me cokokrem

Kek me çokokrem ( Receta gatimi nga Saimira )

Kek me çokokrem. Receta e gatimit për kek me çokokrem është dërguar nga Saimira 29 mars 2014. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me çokokrem duke ndjekur udhëzimet në vijim

2892 shikime

kek me cokokrem

Përbërësit

4 vezë

200 gr sheqer

255 gr margarinë

400 gr miell që fryhet vetë

150 gr krem qumështi

3 lugë me çokokrem

Përgatitja

1

Rahim sheqerin me gjalpin, shtojmë vezët një nga një duke i rrahur. Shtojmë kremin e qumështit pak nga pak miellin duke rrahur me telin e kuzhinës.

2

Ndajmë brumin në dy pjesë të barabarta, në njërin shtojmë çokokremin, e trazojmë mirë e mirë dhe e hedhim në forrmën e kekut duke e shtruar një lugë nga masa e bardhë, një lugë nga masa me çokokrem, e kështu me rradhë deri sa të na mbarohen masat. Në 170 gradë C pjekja rreth 50 minuta.

Kategoritë

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: