Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Gjelle dimerore

Gjellë me qepë dhe domate për dimër ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Gjellë me qepë dhe domate për dimër. Receta e gatimit për gjellë me qepë dhe domate për dimër është dërguar nga Leonora Pane 30 gusht 2014. Foto © Leonora Pane.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim gjellë me qepë dhe domate për dimër duke ndjekur udhëzimet në vijim

3654 shikime

Gjelle dimerore

Përbërësit

Domate,

qepë,

vaj dhe kripë, ( sasia varet sa vazo do mbushni)

Përgatitja

1

Pasi ti keni grirë qepët imët vërini të skuqen në një tenxhere ose tigan të madh, hidhni vajin dhe pasi ta keni trazuar 2 – 3 herë hidhni edhe kripën,

2

kur qepa të jetë skuqur mirë hidhni domatet të grira në rende ose në copa të vogla pasi ti keni qëruar lëkurën,

3

trazojeni mirë dhe lëreni të zjej me flakë mesatare.

4

Pasi ta keni bërë gjellën me qepë dhe domate hidheni në vazo dhe vërini kapakët dhe shtrëngojini mirë,

5

më pas merni vazot, mbështillini me gazetë një për një dhe vërini në nje tenxhere të madhe,

6

mbusheni me ujë deri te kapakët dhe vëreni të ziej për 15 minuta nga momenti kur fillon të valojë,

7

pastaj hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni deri sa uji të jetë ftohur ( une i ziej në darkë dhe në mengjes janë gati )

8

pastaj hiqini vazot nga tenxherja dhe lërini në vend të fresket, kështu mund ti përdorni gjatë dimrit ose kur t’ju duhen. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: