Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
ashure me shege

Ashure me shegë ( Receta gatimi nga Dafina Tushaj )

Ashure me shegë. Receta gatimit është dërguar nga Dafina Tushaj 12 gusht 2013. Foto e huazuar sa pë ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Dafina Tushaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për ashure klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim ashure duke ndjekur udhëzimet në vijim

2595 shikime
ashure me shege

Përbërësit

1 gotë grurë i bardhë për ashure
1 gotë sheqer
pak kripë
2-3 lugë gjelle niseshte
1 lugë gjelle kanellë
50 gr rrush i thatë
1 filxhan çaji me reçel fiku
100 gr arra të grira
4-5 karafila

Përgatitja

1
Marim një tenxhere dhe hedhim grurin mbasi e kemi larë, shtojmç 2.5 litra ujë dhe e vemë të ziej me zjarr të ngadaltë derisa të plasaritet gruri.
2
Hedhim kripën, sheqerin, rrushin e thatë, reçelin e fikut të grirë, kanellën, karafilat dhe gjysmën e arrave të grira.
3
Marim një enë dhe shtojmë niseshtenë bashkë me pak ujë dhe e nakatosim masën dhe ja shtojmë tenxheres në zjarr
4
Sa kthen një valë 2 minuta e zbrazim nëpër tasa dhe sipër i hedhim nga arrat e mbetura dhe nga pak kanellë, e lemë në frigorifer për disa orë në mënyrë që të ftohet dhe të mari shijen e duhur

Dafina Tushaj ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 100 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj dhe të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Dafina Tushaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: