Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Vesharapi - Pufka - Engjellushe Tusha - KuzhinaIme.al

“Vesharapi ” apo “Pufka” Receta për një ëmbelsirë të shpejtë dhe të shijshme ( Receta gatimi nga Engjellushe Tusha )

“Vesharapi ” apo “Pufka” Receta për një ëmbelsire të shpejtë dhe të shijshme. Receta gatimit është dërguar nga Engjellushe Tusha 25 prill 2014. Foto © Engjëllushe Tusha.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Engjellushe Tusha klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Për të tjera recata gatimi për pufka klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pufka duke ndjekur udhëzimet në vijim

13741 shikime

Vesharapi - Pufka - Engjellushe Tusha - KuzhinaIme.al

Përbërësit

3 filxhan kafeje me miell

3 filxhan kafeje qumësht pluhur

3 kokrra vezë

1 lulgë të vogël kafeje me sodë

Për shërbetin:

1 kg sheqer

dy ujë,

Përgatitja

1

Përgatisim shërbetin para se të zemë brumin.

2

Marim një tas qelqi hedhim bashkë miellin, qumësht pluhur, sodën dhe vezët, i përzjejmë deri sa të bëhet brumi,

3

lyejmë duart me vaj se brumi është shumë ngjitës, marim nga pak brumë (masa pak më shumë se një tap bidoni) e rrumbullakosim pak dhe e vendosim në tepsi me radhe duke lënë hapesirë nga njëra tjetra.

4

Pasi e mbarojmë brumin i fusim në furrë me temperaturë 150 gradë, i lemë deri sa të piqen, të marin ngjyrë kafe të pjekur.

5

Ndërkohë shërbeti është duke zierë, i nxjerim vesharapët (disa i thonë dhe pufka) nga furra dhe i hedhim direkt në shërbetin që vazhdon të zjej, i ziemë për 5 minuta pastaj fikim sobën,

6

u vemë një pjatë mbi të në mënyrë që të rrinë të gjitha në shërbet, para se ti hamë i vendosim në frigorifer pasi të ftohta janë më të shijshme. Ju bëftë mirë

Engjëllushe Tusha ka dërguar në KuzhinaIme.al 9 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Engjëllushe Tusha.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: