Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
melci

Tavë me mëlçi për 2 persona ( Receta gatimi nga Edvina Gjeci )

Receta gatimit është dërguar nga Edvina Gjeçi 3 dhjetor 2015. Foto © Edvina Gjeçi

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Edvina Gjeçi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për mëlçi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë me mëlçi duke ndjekur udhëzimet në vijim

423 shikime
melci

Përbërësit

500 gr mëlçi
4 domate
1/2 qepë
kripë dhe piper
2-3 hurdha
1/2 lugë kafje rigon
1 spec jeshil
100 gr djath të grirë
4 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja

1
Sapo të nxehet vaji, hedhim mëlcitë dhe i skuqim për disa minuta. Shtojmë qepën, e lejmë për disa minuta dhe hedhim hudhrat, rigonin, specin, kripën, piperin dhe i lejmë akoma për disa minuta.
2
Hedhim më pas domatet e qëruara dhe të grira dhe i lejmë të zihet deri sa të shterohet uji i domateve. Kalojmë mëlçitë në tepsinë e pjekjes, i spërkasim me djath të grirë ( parmixhano ) dhe i fusim në furrë me 200 gradë për 10 minuta

Edvina Gjeçi ka dërguar në KuzhinaIme.al 19 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për më shumë receta gatimi nga Edvina Gjeçi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: