Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
tave me lulelaker

Tavë me lulelakër ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Tavë me lulelakër. Receta e gatimit për tavë me lulelakër është dërguar nga Bukurie Nexhipi 22 janar 2014. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me lulelakër klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë me lulelakër duke ndjekur udhëzimet në vijim

11460 shikime

tave me lulelaker

Përbërësit

1 kg lulelakër

300 gr mish të grirë

1 gotë uji me oriz

50 gr bizele

1 karrotë

3 lugë kafeje me majdanoz të grirë

1 qepë

pak vaj ulliri

kripë, piper

4 kokrra domate të kuqe

2 gota ujë

Përgatitja

1

Ziejmë lulelakrën përgjysëm dhe e vendosim në tavë. Më pas hedhim pak vaj ulliri në një tigan dhe skuqim qepën të grirë hollë hedhim mishin, e lemë sa skuqet edhe mishi, hedhim domate kripë, piper, karote, bizele dhe majdanoz.

2

I lemë në zjarr të ulët gjer sa të dali yndyra më pas hedhim orizin, e heqim nga zjarri. I trazojmë sëbashku dhe e hedhim në tavë që kemi vendosur lule lakrën. Hedhim 2 gota ujë dhe e pjekim në 200 gradë C sa ta shikojmë që është gati. Ujin e masim me gotën që hedhim orizin.

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: