Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
qofte me salce

Qofte me salcë domatesh ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Qofte me salcë domatesh. Receta e gatimit për qofte me salcë domatesh është dërguar nga Ervina Saliu 7 qershor 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për qofte klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim qofte me salcë domatesh duke ndjekur udhëzimet në vijim

2147 shikime

qofte me salce

Përbërësit

Për qoftet duhen:

300 gr mish të grirë,

1 qepë,

2 vezë,

2 feta bukë bajate( të zbutur para në ujë ),

piper, majdanoz,kripë.

Për salcën duhen:

2 qepë,

4 domate,

1 filxhan çaji salcë të gatshme,

1 filxhan kafje vaj,

piper,rigon dhe 2 hudhra.

Përgatitja

1

Përgatitja e qofteve: Hedhim të gjithë përbërësit në një tas dhe i përziejm mirë. I fusim në figorifer për dy orë. Më pas i bëjmë qoftet, i lyejm me miell dhe i skuqim. I vemë mënjanë dhe përgatisim salcën.

2

Përgatitja: Vemë vajin në tigan, shtojmë qepën dhe hudhrat të grira imët dhe i lemë gjer sa të zbuten. Më pas shtojmë domatet e grira në rende dhe erzat i lemë të marin valë, më pas shtojmë salcën. U shtojmë dhe një filxhan ujë dhe një lugë kafeje sheqer dhe i lemë të ziejn gjer sa të trashet salca. Më pas shtojmë qoftet dhe i lemë të ziejn akoma 10 minuta. Mund të shoqerohet me pilaf ose sië janë.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: