Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pule me therrime

Pulë me thërrime ( gjellë karakteristike Përmeti ) ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Pulë me thërrime ( gjellë karakteristike Përmeti ). Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 30 qershor 2016. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish pule klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pulë me thërrime duke ndjekur udhëzimet në vijim

5698 shikime

pule me therrime

Përbërësit

pulë

200 gr miell

150 gr gjalp

2 kokra vezë

disa thelbinj hurdhra

uthull,kripë,piper.

Përgatitja

1

Ne fillim kaurdısim pulën që e kemi prerë në thela, me një lugë gjalp e vaj.

2

Hedhim kripë, piper dhe e lemë të ziej.

3

Përgatisim thërrimet. Marim miellin e hedhim në një tas. Në një pjatë hedhim dy të verdhat e vezëve i rrahim me pak ujë, e hedhim tek mielli dhe bëjmë një brumë qe kur ta coptojmë të bëhet thërime.

4

Thërimet i hedhim në tigan me gjalp dhe i skuqim deri sa të marë ngjyrë të artë.

5

Thërimet e skuqura i hedhim tek tenxherja me pulë e i lemë për 10 minuta në zjarr, shjypim hurdhat dhe uthtllën dhe i hedhim brenda.

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: