Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
qofte me patate

Qofte me patate ( Receta gatimi nga Saimira )

Qofte me patate. Receta e gatimit për qofte me patate është dërguar nga Saimira 18 dhjetor 2015. Fotot © Saimira.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për qofte klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim qofte me patate duke ndjekur udhëzimet në vijim

1515 shikimeqofte me patate

Përbërësit

1 kg patate të ziera

1 kokërr vezë

2 feta buke të zbutura me ujë e të shtrydhura mirë

1 thelp hudhër

100 gr djathë të bardhë

4-5 lugë me miell

1 lugë të vogël pluhur për pjekje (baking powder, levito )

kripë, rigon, majdanoz i grirë hollë dhe piper të zi

Përgatitja

1

Shtypim mirë patatet. Shtojmë buken dhe të gjithë përbërësit me rradhë, i punojmë mirë e mirë me dorë.

2

Në një pjatë shtojmë pak miell. Marim nga masa e i bëjmë në toptha të vegjël, i kalojmë në miell më pas i skuqim në tigan të thellë me vaj.

3

Sapo të marin ngjyrë në njërën anë i kthejmë në anën tjetër. I vendosim në një pjatelë me letër kuzhine nga poshtë.

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: