Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
fergese me speca te kuq

Fërgesë ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Fërgesë. Receta e gatimit për fërgesë është dërguar nga Leonora Pane 30 ershor2014. Foto © Leonora Pane

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për fërgesë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim fërfesë me speca të kuq duke ndjekur udhëzimet në vijim

2400 shikime

fergese me speca te kuq

Përbërësit

2 speca të kuq të medhënj ose 5 të vegjël,

500 gr gjizë,

2 thelpinj hurdhër,

3 gjethe dafine,

3 lugë vaj ulliri,

gjysëm gote uthull

kripë.

Përgatitja

1

Në një tigan hidhni vajin dhe specat të prerë në rripa, e vëreni në flakë mesatare, merni hurdhrat, prejini në feta dhe hidhini tek specat,

2

hidhni edhe gjethet e dafinës dhe trazojini vazhdimisht deri sa të fillojnë të skuqen, pastaj shtoni uthullën dhe lëreni deri sa të avullojë,

3

më pas hidhni kripën, trazojini 2-3 herë dhe shtoni gjizën, lëreni të zjijë për 5-6 minuta dhe hiqeni nga zjarri, është gati për tu servirur. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: