Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Revani me miell orizi - Engjëllushe Tusha - KuzhinaIme.al

Revani me miell orizi ( Receta gatimi nga Engjëllushe Tusha )

Revani me miell orizi. Receta gatimit për revani me miell orizi është dërguar nga Engjëllushe Tusha 25 maj 2014. Foto © Engjëllushe Tusha.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Engjellushe Tusha klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për revani klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim revani me miell orizi duke ndjekur udhëzimet në vijim

5229 shikime

Revani me miell orizi - Engjëllushe Tusha - KuzhinaIme.al

Përbërësit

2 gota uji me miell orizi.

5 gota ujë

2 gota sheqer.

Një gjysëm gote me vaj

100 gr gjalp

Përgatitja

1

Hedhim ujin e vemë të ziej, pasi merr valë hedhim sheqerin, vajin dhe gjalpin.

2

Hedhim miellin në tigan dhe e verdhim me temperaturë normale (150 gradë).

3

Ndërkohë që uji është duke zier i shtojmë masën në mënyrë të ngadaltë njëkosisht duke e trazuar.

4

E trazojmë për disa minuta sa të mblekset të bëhet si brumë, e hedhim në tepsi dhe e fusim në furrë, e lemë deri sa të fillojë të skuqet pak. Ju bëftë mirë

Engjëllushe Tusha ka dërguar në KuzhinaIme.al 9 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Engjëllushe Tusha.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: