Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
q

Qumështor ( Receta gatimmi nga Albana )

Qumështor. Receta gatimit për qumështor është dërguar nga Albana 23 qershor 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Albana klikoni tu
  • Për të tjera recata gatimi për qumështor klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisni qumështor duke ndjekur udhëzimet në vijim

646 shikime
q

Përbërësit

1.5 litra qumësht
8 -10 kokrra vezë ( unë përdor 8 kokrra )
10 lugë gjelle me miell
10 lugë gjelle me sheqer
50 gr gjalp
pak vanilje

Përgatitja

1
Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin e shkrirë, vazhdojmë përzierjen, shtojmë miellin, e përziejm mirë ( kujdes mos të krijohen kokrra ), shtojmë qumështin, vazhdojmë përzierjen. Marrim një tepsi dhe e lyejm me gjalp, hedhim masën që përgatitëm, e pjekim në furrë të nxehur më parë, e kontrollojmë me sy herë pas here deri sa të marrë një ngjyrë të kuqerremtë, më pas e hiqni dhe e lini të ftohet, ju bëftë mirë .
2
Sqarim: Një tjetër mënyrë është ajo me petë poshte, për rastin e 2-të, mund të perdorni petë të gatshme ose ti përgatisni vetë, i vetmi ndryshim është që në tepsinë e lyer me gjalp shtrojmë 1 petë poshtë dhe më pas hedhim masën e përgatitur sipër petës. Ju bëftë mirë
Kategoritë

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: