Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pite me djathe

Pite me djathë ( Receta gatimi nga Xhensila Kodra )

Pite me djathë. Receta gatimit është dërguar nga Xhensila Kodra 6 shtator 2013. Foto © Xhensila Kodra.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Xhensila Kodra klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pite klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pite duke ndjekur udhëzimet në vijim

2303 shikime
pite me djathe

Përbërësit

500 gr miell
1 maja
kripë
1 lugë kafeje me sheqer
1 lugë kafeje me pluhur fryrës
200 gr djath të bardhë
3 lugë vaj ulliri

Përgatitja

1
Zemë brumin duke e lënë të vije pak majaja në ujë të vakët me sheqerin. Ja shotjmë miellit të perzier me pluhur fryrës. Zemë brumin si të byrekut.
2
E lemë të vijë për gjysëm orë, më pas e ndaj me dy pjesë me të cilat hapim dy petë të mëdha, jo shumë të trasha po as të holla.
3
Përzjejm djathin me vaj ulliri. Mbi njërën petë shtojmë vende vende përbërjen duke lënë hapesirë. Vendosim tjetrën sipër, presim me forma. I pjekim në furrë

Xhensila Kodra ka dërguar në KuzhinaIme.al 4 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Xhensila Kodra.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: