Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
amaret e mbushur ne forme role

Amaret e mbushur në formë role ( Receta gatimit nga Bukurie Nexhipi )

Amaret e mbushur në formë role. Receta e gatimit për amaret e mbushur në formë role është dërguar nga Bukurie Nexhipi 4 shkurt 2014. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim amaret e mbushur në formë role duke ndjekur udhëzimet në vijim

549 shikime

amaret e mbushur ne forme role

Përbërësit

Për 40 copë duhen:

200 gr miell

125 gr gjalp

75 gr sheqer

1 vezë

pak kripë

sheqer pudër

1 lugë gjelle kanellë

Për mbushjen 150 gr fruta të thata sipas dëshirës.

Përgatitja

1

Hapim sheqerin pudër, mbi të hedhim të gjithë përbërsit dhe përgatisim brumin.

2

Brumin e vendosim mbi një letër furre dhe e hapim mbi të, hedhim sipër brumit frutat e thata dhe me ndihmën e letrës sëfurrës e mbldhim në formë role.

3

E vendosim për dy orë në frigorofer. Më pas e hapim dhe e presim në copa 1 cm dhe i pjekim për 13 minuta në 180 gradë C. I spërkasim me sheqer pudër.

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: