Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
krofne

Krofne ( Receta gatimi nga Emirjona Caka )

Krofne. Receta gatimit është dërguar nga Emirjona Caka 20 tetor 2013. Foto © Emirjona Caka

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Emirjona Caka klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krofne duke ndjekur udhëzimet në vijim

4755 shikime
krofne

Përbërësit

200 ml qumësht
miell
4 kokrra vezë
2 lugë gjelle vaj
1 lugë gjelle me maje birre
kripë

Përgatitja

1
Hedhim në një enë 200 ml qumësht, 4 kokrra vezë, 2 lugë vaj, 1 lugë maje birre dhe kripë, i trazojmë dhe i shtojmë miellin derisa masa të bëhet homogjene. E lemë të vijë për 20 minuta dhe e hapim me miell në tavolinë.
2
Me gotë e ndajmë në forma sipas dëshirës, ndërkohë qe vendosim vajin në felter. Pasi vaji të jetë ngrohur mirë, hedhim format e përgatitura në feltere dhe pasi të jenë fërguar i dekorojmë me sheqer pluhur përsipër Ju bëftë mirë

Emirjona Caka ka dërguar në KuzhinaIme.al 2 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar recetat e gatimit nga Emirjona Caka.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: