Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
sfoliat me patate

Sfoliat me patate ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Sfoliat me patate. Receta e gatimit për sfoliat me patate është dërguar nga Brikena Metaj 30 shtator 2014. Foto © Brikena Metaj

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me peta sfoliat klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim sfoliat me patate duke ndjekur udhëzimet në vijim

1579 shikime

sfoliat me patate

Përbërësit

1 kg patate

200 g speca jeshilë e te kuq

Salçiçe

Guda

Petë sfoliat

Qumësht ose pana

1 vezë

Përgatitja

1

Presim patatet e qëruara në rripa të gjerë, po kështu edhe specat. I kaurdisim në një tenxhere me vaj ulliri sa të fillojnë të zbuten pak. I heqim nga zjarri dhe sipas dëshirës mund t’i shtojmë edhe salçiçe apo proshutë, por mund të bëhet edhe pa to për vegjetarianët.

2

Në tepsinë prej qelqi shtrojmë një letër pjekje dhe mbi të petën sfoliat. Mbi sfoliat hedhim përzierjen. Shtrojmë me kujdes.

3

Në një enë tjetër përziejmë 1 gotë qumësht ose 1 kuti pana të vogël me një vezë dhe pak kaçkavall të grirë, piper dhe pak kripë. Nëse djathi është shumë i kripur mund ta anashkaloni përdorimin e kripës. (Personalisht kripën e përdor në sasi shumë të vogël në çdo gatim).

4

Mbulojmë në përfundim me guda të grirë. Mbyllim anët e petës sfoliat dhe pjekim në furrë të parangrohur në 180 gradë.
Ju bëftë mirë!

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: