Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pancake

Pancake ( Receta gatimi nga Yllka Papa )

Pancake është një nga recetat e gatimit për mëngjes më popullore në Amerikë, shqip petulla. Kjo është një recetë gatimi e thjeshtë dhe e shpejtë të cilën fëmijët e preferojnë shumë. Kjo është një nga 3 recetat e gatimit për pancake dërguar në KuzhinaIme.al.

Pancake

7077 shikime
pancake

Përbërësit

1 1/2 filxhan çaji me miell,
3 lugë gjelle me sheqer,
1 lugë çaji me pluhur për pjekje (baking soda),
1/4 lugë çaji me kripë,
2 vezë,
1 1/4 filxhan çaji me qumësht,
1/2 lugë çaji me vanilje,
3 lugë gjelle me gjalpë të shkrirë

Përgatitja

1
Ne fillim rrahim vezët me sheqer, shtojmë kripën, vanilje, qumështin, gjalpin, pastaj miellin e përzier më parë me baking soda.
2
Skuqen në temperaturë 170 gradë (temperatura ka shumë rëndësi që të behen njesoj nga të dyja anët të gjitha petullat). Mund të shoqërohen me mjalt ose me shurup

pancake
Foto © Yllka Papa dërguar për KuzhinaIme.al 10 shkurt 2015

pancake
Foto © Yllka Papa dërguar për KuzhinaIme.al 10 shkurt 2015

pancake
Foto © Yllka Papa dërguar për KuzhinaIme.al 10 shkurt 2015

Receta e gatimit për pancake është dërguar nga Yllka Papa 10 shkurt 2015. Fotot © Yllka Papa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Yllka Papa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Yllka Papa ka dërguar në KuzhinaIme.al 31 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Yllka Papa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: