Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Musaka me perime - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Musaka me perime ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Musaka me perime. Receta e gatimit për musaka me perime është dërguar nga Brikena Metaj 7 nëntor 2014. Fotot © Brikena Metaj.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për musaka klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim musaka me perime duke ndjekur udhëzimet në vijim

Musaka me perime - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Musaka me perime - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Musaka me perime - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

5673 shikime

Musaka me perime - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Përbërësit

7 Patëllxhanë

5 Speca

2 Domate të mëdha

500 g Mish I grirë

500 ml Qumësht

3 lugë miell

1 lugë gjalpë

Vaj ulliri

Kripë, piper

Përgatitja

1

Presim për së gjati patëllxhanet dhe i skuqim lehtë në tigan me pak yndyrë ose I pjekim në tavë sa të zbuten.

2

Specat jeshilë e të kuq i presim në fije dhe i kaurdisim lehtë sa të zbuten pak. Përgatitim kimanë me mish të grirë, qepë, domate, kripë e piper. Në fund hedhim majdanoz të grirë.

3

Vendosim shtresën e parë në tepsi me patëllxhane, mbulojmë me kima, hedhim shtresën tjetër më speca, pak kima, patëllxhane e kështu me rradhë deri në fund.

4

Mbulojmë sipër me beshamelin e përgatitur me gjalpë, miell dhe qumësht dhe pjekim në 180 gradë.

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: