Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Revani me niseshte - Silvana Belishaku - KuzhinaIme.al

Revani me Niseshte (Hasude) ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Revani me niseshte ( Hasude ), një ëmbëlsirë popullore. Receta e gatimit për revani me nisheshte ( hasude ) është dërguar nga Silvana Belishaku 19 gusht 2013. Foto © Silvana Belishaku.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për revani klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim revani me niseshte ( hasude ) duke ndjekur udhëzimet në vijim

Revani me niseshte - Hasude - Silvana Belishaku - KuzhinaIme.al

Revani me niseshte - Hasude - Silvana Belishaku - KuzhinaIme.al

29261 shikime

Revani me niseshte - Silvana Belishaku - KuzhinaIme.al

Përbërësit

2 kg qumësht,

500 gr niseshte,

500 gr sheqer,

250 gr gjalp

Përgatitja

1

Në një tenxhere të thellë hedhim niseshten dhe sheqerin, i përziejm sëbashku, më pas shtojmë qumështin pak nga pak duke i trazuar.

2

E vemë tenxheren në zjarr të lartë dhe e trazojmë vazhdimisht me lugë druri.

3

Kur masa të fillojë të trashet, ulim flakën e zjarit, shtojmë gjalpin dhe e përziejm akoma për gati 10 minuta.

4

Më pas në një tepsi të lyer me gjalp hedhim masën e përgatitur dhe në një pjatë të thellë hedhim një lugë niseshte dhe 1/2 gotë qumësht dhe i tresim dhe lyejm duart dhe hapim ashtu të nxehtë masën, duhet të njomim vazhdimisht duart që ta hapim sa është e nxehtë.

5

E spërkasim sipër me sheqer, e fusim në furrë të parangrohur 220 ° deri sa të marrë skuqje. Shpresoj t’ju pëlqejë. Ju bëftë mirë

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: