Duke shfletuar: Tooltips 13 Artikuj

Glossary Category:

Antipasta

Fjalë e huazuar nga kuzhina Italiane, përdoret për të përshkruar pjatën e parë të një vakti për drekën ose për mbrëmjen, zakonisht përmban produkte të tilla si lloje të ndryshme proshutash e sallamesh, varietete djathërash, garnitura specifike me perime, kërpudha, ullinj etj. Antipastat mund të përdoren shumë mirë edhe si shoqëruese verërash të ndryshme. Antipastë […]

Conchiglie

Lloj makaronash në formë guaske

Dafinë

Lloj bime aromatike

Karçof

Lloj bime e ngrënshme, përdoret kryesisht për sallata ose antipasta, gatuhet e zier ose e pjekur.

millefoglie

Peta të gatshme për embëlsira

Orecchiette

Lloj makarone

Pene

Lloj makaronash

Pluhur pjekës

  Pluhur për pjekjen e ëmbëlsirave. Në zonat ku banoni mund ta gjeni me paketime të ndryshme: baking powder, peciv, lievito. Në mungesë mund ta zëvendësoni me sodë buke.

Pomodorini

Domate të vogla si qershi

Rozmarinë

Lloj bime aromatike

Servirim

Fjalë e huazuar dhe përshtatur nga gjuha italiane, përdoret shpesh në kuzhinë, shqip: shërbejmë

Shëndetlie

Embëlsirë tradicionale shqiptare. Recetat e gatimit për shëndetlie të publikuara në KuzhinaIme.al mund ti gjeni duke klikuar këtu

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë