Sallatë me majonezë e formës së ngrirë

Sallatë me majonezë e formës së ngrirë

 

Përbërësit:

 • 20 gr karrota të pastruara
 • 20 gr bizele të grira
 • 1 kg patate të pastruara
 • 10 mollë të qëruara
 • lëng limoni,
 • kripë dhe piper
 • 6 lugë gjelle majonezë
 • 3 lugë gjelle krem kosi
 • pak supë perimesh
 • 20 gr xhelatinë
 • 5 vezë

Për Dekorime:

 • 1 spec i kuq jo djegës,
 • 1 tufë majdanoz

Përgatitja:

Fillimish ziejmë vezët për 10 minuta, pastaj i vendosim në ujë të ftohtë , i qërojmë (largojmë livoren). Karrotat, patatet dhe bizelet të ndara në disa pjesë i ziejmë me ujë të kripur derisa të jenë të buta. Filtrohen menjëherë dhe i lëjmë të ftohtën plotësisht. Largojmë levorën nga mollët, i prejmë në kube të vogla dhe shtojm një sasi te vogël me lëng limoni. Bëjmë formën me mbështjellës plastik. Shtojmë perimet dhe mollët në një tas të madh. Majonezën me krem kosi, kripën dhe piperin i përziejmë ngadalë me durim që të mos jetë rezultat i pakënaqur. Salca përzihet me perime. Supën e perimeve e përziejmë me xhelatinë dhe shpërndajmë atë mbi zjarr të ulët dhe i përziejmë vazhdimisht, e vendosim mënjanë të ftohet. E renditim sallatën në mbështjellës në mënyrë që ajo të shtrihet anë përtej në mënyrë të barabartë në të gjitha drejtimet. Lëngu i përzier me sallatë, xhelatinen dhe majonezë. Sallatën e vendosim në gjysmën e poshtme të rrafshët, i shtojmë ngadalë vezët ne mes. Mbulojmë me sallatë në anën tjetër të skajeve membështjellsin plastik në formë rrollades në të gjitha drejtimet. Formën e mbështjellim në mënyrë të barabartë të mbushur me sallatë. E vendosim në frigorifer të paktën 5 orë , por është më mirë nëse ju mund ta leni tërë natën. Ditën tjetër sallatën e mbuluar me fletë metalike e dekorojmë me spec të kuq, dhe me gjethe majdanozi.

Burimi i imazhit: kreativnirecepti.com
Shikime gjithë kohën
Shikime gjithë kohën
2924
Shikime sot
Shikime sot
4
Trego pak dashuri :) Shpërndaje :)
Etiketa: , , ,

Receta të tjera

Nga
KuzhinaIme.al ka filluar si një fanpage në Facebook në qershor 2012, ke ky website do të gjeni një organizim të recetave tona. Faleminderit.
Postim i mëparshëm Postim i rradhës

Lini një përgjigje

Lini komentin e parë

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Abonohuni  
Njoftim